Zobakmens un kā ar to cīnīties?

Zobakmens (calculus dentalis) ir mineralizējies, sacietējis aplikums. Tas veidojas no ēdiena atliekām, mikroorganismiem, nolobītām pārragota epitēlija šūnām un minerālsāļiem, kas atrodas siekalās. Ja zobus tīra neregulāri vai pavirši, aplikums krājas uz zobu virsmas, zobu starpās, uz smaganām, tur dzīvo mikroorganismi, kas veido zobakmeni un rada smaganu iekaisumu. Zobakmeņu krāsa – no dzeltenbaltas vai pelēkas līdz tumši brūnganai (smēķētājiem). Zobakmens visbiežāk mēdz būt pusmūža cilvēkiem, retāk bērniem un jauniešiem.

Raksts tapis sadarbībā ar Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecību (https://diennaktszobarstnieciba.lv/).

Neiztīrot zobus vienu dienu, otru, mutē rodas tāda kā nelāga sajūta, smaganas kļūst it kā jūtīgākas – veidojas sākotnējs iekaisums. Tad arī smaganas sāk asiņot. Citam biežāk – ik reizi, tīrot zobus, citam retāk – ēdot ko cietu, piemēram, ābolu. Vēlāk jau smaganas starp zobiem ir redzamas apsārtušas un pietūkušas.

Starp smaganām un zobiem veidojas zobakmens, kas pakāpeniski sāk spiest uz smaganām, atspiež tās nost no zoba kakliņa un paver ceļu baktērijām arvien dziļāk pie zoba saknes. Zobu fiksējošie audi pamazām atslābst, zobs kļūst kustīgs un var izkrist.

Dažreiz tomēr zobakmens nogulsnēšanās ir pastiprināta arī rūpīgi koptiem zobiem. Tas veidojas grūtāk iztīrāmās vietās, teiksim, zobu starpās, pie smaganu malas. To spogulī var redzēt kā dzeltenīgi pelēcīgu josliņu. Tālāk notiek tāpat – zobakmens aug lielāks, sāk spiest uz smaganām, tās dažkārt asiņo starp zobu un smaganām veidojas sprauga, kur dzīvo baktērijas, pūst ēdiena atliekas un rodas jau atšķirīga veida zobakmens. Tas zobakmens, kas veidojas zem smaganām, ir tumšāks, cietāks, grūtāk noņemams.

Zobakmens neveidojas vienmērīgi visapkārt zobam, bet smagana tiek atspiesta arvien zemāk arī no zobakmens neapsegtās zoba kakliņa daļas. Dažkārt zobakmeni pašu nejūt, bet tā nemēdz būt, ka ir zobakmens un nav sūdzību. Kaut vai rodas grūtības diegot zobus, jo zobstarpas ir aizaugušas. Pats nejūt arī nelāgo smaku no mutes, ko rada baktēriju iekaisums. Zobakmenim raksturīga negluda virsma.

Zobakmeni noņem ārsts stomatologs. Noņemšana var būt nepatīkama. Ir iespējams procedūru veikt anestēzijā. Pēc zobakmens noņemšanas un kabatu iztīrīšanas zobi var būt jūtīgāki vēl nākamajā dienā, bet pēc procedūrām zobus apstrādā ar fluora preperātiem, lai šo jūtīgumu samazinātu. Smaganu iekaisums pāriet ātri, bet vietās, kur smagana līdz ar zoba ietverošo kaulu ir sarukusi, tā atpakaļ vairs neataugs un zoba kakliņš paliks atsegts. Toties bojāšanās process būs apturēts un zobs saglabāsies.

Related Post