Faktori, kas ietekmē zobu bojāšanos

Mutes un zobu veselību ietekmē sekojoši faktori:

* mutes dobuma higiēna (zobu tīrīšana, regulārs zobārsta un higiēnista apmeklējums);

*ēšanas paradumi;

*dzeramā ūdens fluorizācijas pakāpe;

* fluoru saturošu preparātu lietošana.

Bojāti zobi var būt iemesls reimatisma attīstībā, bronhiālā astma, nieru problēmās. Īpaši nelabvēlīgi ietekmē gremošanas traktu. Barība mutes dobumā slikti sakošļājas un nesamitrinās pietiekošā daudzumā ar siekalām, cieš viss trakts no neizdarīto darbiņu mutē, jo kuņģim taču nav zobi un skābe- sula nav tik spēcīga, lai sadalītos norītais, bet nesakošļātais kumoss. Norītais kumoss sagādā lielas problēmas vēderā; rodas gastrīti, sāpes, aizcietējumi u.t.t.  Vājāka imūnsistēma ietekmē mutes dobuma veselību un spēju tikt galā ar kaitīgajām zobu aplikuma baktērijām un šādā gadījumā zobu problēmu attīstība ir krietni straujāka.

Slikta zobu higiēna ietekmē vispārējo veselību. Smaganu slimības rada ne tikai risku zaudēt zobus, bet arī rada elpošanas problēmas. Lai gan zobu veselību ietekmē daudzi faktori, tomēr pēdējie atklājumi liecina, ka noteicošā loma ir sliktai mutes higiēnai. Ja zobus pareizi kopj, tīra divas reizes dienā ar fluoru saturošu pastu, ka arī regulāri apmeklē zobārstu un zobu higiēnistu, zobus iespējams saglabāt veselus visu mūžu. Nekas tā nemaitā smaidu, kā apdrupuši vai dzelteni zobi. Pats izplatītākais zobu bojāšanās iemesls ir kariess- zoba emaljas bojājumi. Iemesli var būt dažādi kariesa veidošanai; daba- klimats, minerālvielas gaisā, augsnē un ūdenī, uztura raksturojums un, protams, zobu kopšana. Jūtamas sāpes lietojot aukstu vai slitu ēdienu, skābu vai saldu. Ja sākumā zobu neizblombē, noārdīšanās procesa ietekmē parādās neciešamas sāpes, iekaisuma procesā bojājas zoba nervs. Iekaisumam aizejot līdz pašām saknēm, veidojas strutas jau pašā žoklī.

Ļoti svarīga zobu veselībai ir diēta: ir produkti, kuri burtiski līp pie zobiem; sviestmaizes, bulciņas, cepumi, graudi, barankas, rozīnes.  Zobus īpaši bojā „Fanta”, „Cola”, „Sprie”- tos lietojot skabju- sārmu līdzsvars mutes dobumā krītas tik ļoti, ka zobi ne tikai bojājas- tie sadalās.  Eksperti atklājuši, ka bieža baltvīna lietošana var radīt zobu bojājumus. Pie vainas pH līmenis un kontakta ilgums ar zobiem.

Related Post