HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk

MSD pacientiem

-A
A+
Lapas karte
Zobu sāpes
Zoba anatomija
Riska faktori
Ārstēšana
Zoba izraušana
Profilakse

Ārstēšana

Ja zobs ir izrauts vai salabots, bet sāpes turpinās, varētu palīdzēt nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL), kas efektīvi mazina gan sāpes, gan iekaisumu. Tie atšķiras gan pēc darbības mehānisma, gan iedarbības ilguma. Aptiekā bez receptes nopērkamie NPL parasti ātri iedarbojas, bet to pretsāpju efekts beidzas jau pēc dažām stundām. Jaunākās paaudzes selektīvais NPL iedarbojas ātri un no sāpēm diennakts garumā. Recepti medikamenta iegādei vaicājiet savam stomatologam vai ģimenes ārstam. Tomēr, ja sāpes pastiprinās vai ir ilgstošas, noteikti atkārtoti jāvēršas pie zobārsta!

Katrai slimībai ir svarīga profilakse un savlaicīga ārstēšana, kas ir daudz vienkāršāka, efektīvāka, arī lētāka un tai ir mazāk negatīvu seku. Ja savlaicīgi tiek ārstēts neliels kariess, netiks inficēta zoba pulpa, kā arī neattīstīsies dažādi kaula iekaisumi un neveidosies strutas. Pats zobu ārstēšanas process neliela kariesa gadījumā ir mazāk sāpīgs, līdz ar to patīkamāks un vieglāks gan pacientam, gan stomatologam.

Progresējot smaganu slimībai, pamazām zūd žokļa kauls, kas zobus notur savā vietā. Savlaicīgi neapmeklējot ārstu un neārstējoties, žokļa kaula zudums var būt tik liels, ka zobi kļūst kustīgi un beigās varētu būt jāizrauj pat pilnīgi veseli zobi.

Ne vienmēr, bet ielaistos gadījumos iekaisums var nokļūt deguna blakusdobuma gļotādā, uz mandelēm, skart dzirdi un redzi. No slimā zoba mikrobi caur asinīm cirkulē pa visu organismu, tādējādi var rasties smadzeņu un to apvalku iekaisums, aizkuņģa dziedzera iekaisums un pat asins saindēšanās. Bojātie zobi var veicināt reimatisma attīstību, bronhiālās astmas, pat nieru problēmu attīstību, tāpēc tos nevajadzētu atstāt bez ievērības. Īpaši nelabvēlīgi bojātie zobi ietekmē gremošanas traktu. Dažkārt ilgstoši paaugstināta temperatūra un sliktas asins analīzes var būt saistītas ar nekoptu mutes dobumu – tajā ir nelaboti zobi, apdrupušas saknes u. tml. Jebkurš bojāts zobs ir infekcijas perēklis mutē, tāpēc ir jāapzinās, ka ikviena zoba izārstēšana ir ļoti būtiska.

Ja zobs ir sācis sāpēt, ir jādodas pie stomatologa. Taču, ja uzreiz nav iespējams nokļūt pie ārsta vai arī zobs ir sācis sāpēt naktī, sāpes ir iespējams atvieglot arī mājas apstākļos.

Ja zobs ir izrauts vai salabots, bet sāpes turpinās, var palīdzēt nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL), kas efektīvi mazina gan sāpes, gan iekaisumu. Tie atšķiras gan pēc darbības mehānisma, gan iedarbības ilguma. Aptiekā bez receptes nopērkamie NPL parasti iedarbojas salīdzinoši ātri, bet to pretsāpju efekts beidzas jau pēc dažām stundām. Jaunākās paaudzes selektīvais NPL iedarbojas ātri, un viena tablete ilgstoši pasargā no sāpēm diennakts garumā. Recepti medikamenta iegādei vaicājiet savam stomatologam vai ģimenes ārstam.

Sāpju laikā ir jāizvairās lietot ļoti aukstus vai karstus ēdienus, jo tie var pastiprināt sāpes.

Ko nevajadzētu darīt

  • Zobu sāpju gadījumā nelieciet siltās kompreses un nesildiet sāpošo vietu!

  • Reizēm ir vēlme iedzert antibiotikas cerībā, ka tas atrisinās zobu sāpju problēmu. Taču antibiotikas drīkst izrakstīt tikai ārsts un tās zoba iekaisuma attīstību aptur vien uz mirkli, bet infekcija paliek. Zobu nelabojot un nenosakot tā sāpju cēloni, tas atkal sāks sāpēt.

Ir gadījumi, kad antibiotiku lietošana pēc zoba izraušanas ir nepieciešama, bet visbiežāk ir iespējams iztikt bez tām, ja pēc procedūras iedzer pretiekaisuma līdzekli, kam ir pretsāpju efekts. Par zāļu lietošanu noteikti konsultējieties ar savu stomatologu.

Ir zināmas dažādas tautas medicīnas metodes, kuras lieto zobu sāpju novēršanai. Šīs metodes var izmantot pirms zobārsta apmeklējuma, taču ir jāatceras – zobi atrodas galvas rajonā, tādēļ ir jābūt ļoti uzmanīgiem.

Zobu sāpju gadījumā nelieciet siltās kompreses un nesildiet sāpošo vietu! Sāpju laikā ir jāizvairās lietot ļoti aukstus vai karstus ēdienus, jo tie var pastiprināt sāpes.

Zobu sāpju un iekaisuma mazināšanai noder vairāki tautas medicīnā izmantoti līdzekļi: propoliss – to uzsmērē uz sāpošā zoba, ķiploks – marlē saspiež un uzliek uz sāpošās vietas, krustnagliņas – liek blakus sāpošajam zobam vai arī sakošļā, krustnagliņu eļļa – uzpilina uz zoba vai uz vates, kuru uzliek uz zoba, sīpola šķēlīšu košļāšana.

Vēl kāds tautā izmantots līdzeklis ir salvija. Traukā ieber 2 tējkarotes kaltētu salvijas lapu un uzlej tām 1 glāzi vāroša ūdens. Trauku ievieto lielākā katlā ar ūdeni un ūdens peldē silda 15 minūtes. Atdzesēts un nokāsts uzlējums ir gatavs lietošanai. Ar iegūto šķidrumu sāpošais zobs nepārtraukti ir jāskalo pirmās 15–20 minūtes, pēc tam procedūru atkārto ik pēc 10 minūtēm, kamēr sāpes mazinās. Zobu turpina skalot ar 30 minūšu intervālu.

Tautā zināms līdzeklis ir arī sāls un melno piparu maisījums. Tā pagatavošanai ņem šķipsnu rupjā sāls un proporcionāli pieber maltus melnos piparus. Visu samaisa ar nedaudz ūdens, lai veidojas pasta. Ar iegūto maisījumu ieziež smaganas visapkārt sāpošajam zobam.

Amerikāņu zinātnieki ir atklājuši, ka pret zobu sāpēm labi palīdz dzērveņu sula. Baktērijām un kaitīgajiem mikrobiem tā neļauj pieķertiem pie zobiem un smaganām, tādējādi samazinot kariesu un zobu un smaganu sāpju risku.

Pietūkumu samazinās arī svaiga kāposta lapa, ko pieliek pie vaiga un patur.

Ir gadījumi, kad ar zobu labošanu vien nepietiek, jo infekcija ir izplatījusies žokļu kaulaudos, izraisot iekaisumu. Tad, iespējams, neiztikt bez ķirurģiskas iejaukšanās. Infekcija nokļūst kaulā vai nu tieši no zobiem ar nedzīvu pulpu (kas ir zoba mīkstie audi), vai ar asins plūsmu no citām organisma vietām, kā arī no patoloģiskām smaganu kabatām (liela sprauga starp zoba sakni un smaganu). Žokļa iekaisums var izsaukt sāpes, kas ir jūtamas vienas vai abu ausu priekšpusē, kā arī citos sejas un žokļa rajonos.

Žokļu ķirurģija ārstē ne tikai žokļu kaulu iekaisumus. Sadarbībā ar zobārstu, ortodontu, sejas un žokļu ķirurgu ir iespējams veikt ortognātiskās ķirurģijas jeb žokļu koriģējošas operācijas. Tās var būt nepieciešamas pacientiem, kuri dzīves laikā saskaras ar kādu no turpmāk tekstā minētajiem simptomiem.

Visbiežāk ortognātiskās ķirurģijas operācijas tiek veiktas pacientiem, kam ir iedzimtas vai iegūtas sejas un žokļu kaulu neproporcionalitātes, kas traucē gan funkcionāli runāt, nokost un košļāt barību, gan estētiski izmaina sejas profilu. Visizplatītākās žokļu disproporcionalitātes ir uz priekšu izvirzīts augšžoklis vai apakšžoklis un vaļējs sakodiens (zobi, tos sakožot, nesaskaras, starp tiem paliek sprauga). Ķirurģiska iejaukšanās var būt nepieciešama arī tad, ja pacientam ir miega traucējumi jeb miega apnoja ar tai raksturīgo krākšanu vai elpošanas problēmām naktī. Pēc palīdzības pie speciālista ir jāgriežas arī tajos gadījumos, ja zobiem ir radies pārāk liels nodilums dēļ zobu griešanas naktī. Par nepieciešamību ķirurģiski iejaukties var liecināt, piemēram, traucējošs mutes sausums siekalu dziedzeru akmeņu gadījumā, hroniskas sāpes deniņu locītavā, tās krakšķēšana, kustinot muti, kā arī grūtības atvērt muti un, protams, dažādas traumas vai citas situācijas, kas izraisa zobu un žokļa defektus vai sāpes.

Operācija parasti notiek vispārējā narkozē. Pirms plānveida žokļu operācijas visbiežāk ir ilgstošs sagatavošanas posms, kura plānu izstrādā ārsts. Turklāt pirms tam ir nepieciešami vairāki izmeklējumi, piemēram, jāveic dažādi sejas un žokļu rentgenuzņēmumi, jāuzņem fotogrāfijas, jāizgatavo žokļu un zobu modeļi, kā arī jānodod analīzes vispārējai organisma veselības stāvokļa novērtēšanai.

Operācijas ilgums ir atkarīgs no tā, vai operācija tiek veikta vienam vai abiem žokļiem. Operācija vienam žoklim varētu ilgt no 1,5 līdz 3 stundām, diviem žokļiem – 4–6 stundas. Pēc šīs operācijas, tāpat kā pēc jebkuras citas operācijas, vienmēr ir pietūkums, šajā gadījumā tas būs pietūkums sejas žokļu rajonā. Katram pacientam tūskas apjoms var būt atšķirīgs, un to nosaka arī izmantotā operācijas metode. Parasti lielākā daļa pietūkuma pazūd pēc pirmajām divām trim nedēļām, taču neliels pietūkums un audu sabiezējumi operācijas vietā var saglabāties arī vairākas nedēļas.

Pēc operācijas parasti ir sāpes, taču visbiežāk tās rada nelielu diskomfortu. Sāpju novēršanai sākotnējā periodā ir nepieciešams lietot pretsāpju medikamentus ar pretiekaisuma efektu (NPL).

Pēc operācijas pat vairāku mēnešu garumā daudzi pacienti mēdz sūdzēties par tirpšanas sajūtu mutes apvidū un kāda sejas žokļu rajona nejutīgumu. Tā var notikt, un tas nav nekas ārkārtējs. Var paiet pat vairāki mēneši, līdz šīs izjūtas pazūd, tomēr jāpatur prātā, ka apakšlūpa un zods daļēji nejutīgi var palikt arī ilgāk. Reti, tomēr pastāv risks, ka šīs sajūtas var palikt uz visu atlikušo dzīvi.

Pēcoperācijas ortodontiskā ārstēšana ilgst aptuveni 6–8 mēnešus. Laikā, kad dzīst operācijas rētas, ļoti būtiski ir ievērot stingru mutes dobuma higiēnu, tas ir, zobus tīrīt pēc katras ēdienreizes, izmantot īpašus mutes skalošanas līdzekļus, lai operācijas vietā neiekļūtu infekcija. Pēcoperācijas periodā pacientiem ir ieteicams ēst šķidru ēdienu, lai pārāk nenoslogotu žokļus. Arī pēc operācijas ārsti turpina novērtēt un novērot izmaiņas. Ir jāveic pārbaudes un jānovērtē izmaiņas pēc pirmā, trešā un sestā mēneša, pēc tam gadu pēc operācijas. Ir gadījumi, kad ar vienu operāciju netiek sasniegts vēlamais rezultāts, tādēļ ir nepieciešama atkārtota ķirurģiska iejaukšanās.

Noderēja? Pārsūti draugam!
HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk