Terminu vārdnīca

Diabēta terminu vārdnīca pacientiem sagatavota 2012.gada novembrī. DIAB-1063717-0000.

1.tipa diabēts - stāvoklis, kuru raksturo augsts glikozes līmenis asinīs, ko izraisa pilnīgs insulīna trūkums. Rodas, ja organisma imūnsistēma uzbrūk insulīna ražotājām beta šūnām aizkuņģa dziedzerī un iznīcina tās. Aizkuņģa dziedzeris šādā gadījumā ražo maz insulīna vai neražo to nemaz. 1.tipa cukura diabēts visbiežāk rodas jauniešiem, taču tas var rasties arī pieaugušajiem.

2.tipa diabēts - stāvoklis, ko raksturo augsts glikozes līmenis asinīs, ko izraisa vai nu insulīna trūkums, vai organisma nespēja efektīvi izmantot insulīnu.  2.tipa diabēts rodas visbiežāk pusmūža un vecāka gadagājuma pieaugušajiem, taču var rasties arī gados jauniem cilvēkiem.

A1C - tests, ar ko izmēra cilvēka vidējo glikozes līmeni asinīs pēdējo 2 līdz 3 mēnešu laikā. Hemoglobīns ir sarkanā asinsķermenīša sastāvdaļa, kura pārnēsā skābekli uz šūnām un dažreiz asinīs savienojas ar glikozi. Šis tests kuru sauc arī par hemoglobīna A1C vai glikozilētā hemoglobīna testu, parāda glikozes daudzumu, kas pielīp sarkanajiem asinķermenīšiem un kas ir proporcionāls glikozes līmenim asinīs.

ABL (augsta blīvuma lipoproteīnu) holesterīns - asinīs atrodami tauki, kuri nogādā lieko holesterīnu no asinīm uz aknām tālākai izvadīšanai. Dažreiz tiek saukts par "labo" holesterīnu.

aizkuņģa dziedzeris - orgāns, kas ražo insulīnu un fermentus gremošanai. Aizkuņģa dziedzeris atrodas aiz kuņģa apakšējās daļas un ir aptuveni rokas lielumā.

akūts - raksturo kaut ko, kas notiek pēkšņi un ir īslaicīgs. Pretējs hroniskam.

albuminūrija -  stāvoklis, kad olbaltumvielas, kuru sauc par albumīnu, saturs urīnā pārsniedz normu. Albuminūrija var būt nefropātijas (nieru slimības) pazīme.

amilīns -  hormons, kuru veido beta šūnas aizkuņģa dziedzerī. Amilīns regulē glikozes izlaišanas laiku asinsritē pēc ēšanas, palēninot kuņģa iztukšošanos.

amiotrofija -  neiropātijas veids, kas izraisa muskuļu sāpes, vājumu un/vai atrofiju.

anēmija -  stāvoklis, kad sarkano asinsķermenīšu skaits ir mazāks par normu, kā rezultātā šūnas tiek apgādātas ar mazāku daudzumu skābekļa.

angiopātija -  jebkura asinsvadu (vēnu, artēriju, kapilāru) vai limfvadu saslimšana.

arterioskleroze - artēriju sacietēšana.

artērija - liels asinsvads, pa kuru asinis kopā ar skābekli tiek transportētas no sirds uz visām ķermeņa daļām.

asins glikoze - galvenais asinīs esošais cukurs un organisma galvenais enerģijas avots. To sauc arī par asins cukuru.

asins glikozes līmeņa kontrole - regulāra asins glikozes līmeņa pārbaude ar nolūku pārvaldīt diabētu. Biežai asins glikozes līmeņa kontrolei ir nepieciešams glikozes mērītājs (vai asins glikozes testa strēmeles, kuras, saskaroties ar asins paraugu, maina savu krāsu).

asins glikozes mērītājs - neliela, portatīva ierīce, ko izmanto diabēta slimnieki, lai pārbaudītu glikozes līmeni asinīs. Pēc tam, kad ar lanceti ādā ir izdarīts dūriens, asins pilienu ievieto ierīcē uz testa strēmeles. Mērītājs (vai monitors) drīz vien parāda glikozes līmeni asinīs kā skaitli uz mērītāja ciparu displeja.

asins glikozes tests tukšā dūšā -  glikozes līmeņa asinīs pārbaude pēc tam, kad cilvēks nav neko ēdis 8-12 stundas (parasti pēc nakts). Šo pārbaudi izmanto, lai diagnosticētu prediabētu un diabētu. To izmanto arī diabēta slimnieku stāvokļa kontrolei.

asins urīnvielas slāpeklis (AUS) -  atkritumviela asinīs, kas veidojas olbaltumvielu sadalīšanās rezultātā. Nieres filtrē asinis, lai attīrītu tās no urīnvielas. Nieru darbībai pasliktinoties, AUS līmenis paaugstinās.

asinsspiediens - spēks, ar kādu asinis spiež uz asinsvadu iekšējām sieniņām. Asinsspiedienu izsaka kā attiecību piemērs: 120/80, lasa kā "120 uz 80"). Pirmais cipars apzīmē sistolisko spiedienu vai spiedienu, ar kādu sirds sūknē asinis artērijās. Otrais cipars apzīmē diastolisko spiedienu vai spiedienu, kurš pastāv, sirdij atrodoties miera stāvoklī.

asinsvadi - caurulītes, pa kurām asinis plūst uz un no visām ķermeņa daļām. Trīs galvenie asinsvadu veidi ir artērijas, vēnas un kapilāri.

ateroskleroze - ķermeņa lielo artēriju un vidēji lielo asinsvadu aizsērēšana, sašaurināšanās un sacietēšana. Ateroskleroze var novest pie insulta, miokarda infarkta, acu problēmām un nieru problēmām.

autoimūna slimība - organisma imūnsistēmas traucējumi, pie kuriem imūnsistēma kļūdas pēc uzbrūk audiem un iznīcina tos, uzskatot tos par svešķermeņiem.

ādas sabiezējums (callus) - neliels ādas laukumiņš, parasti uz pēdas, kurš berzes un spiediena rezultātā ir sabiezējis un kļuvis ciets.

beta šūna - šūna, kura ražo insulīnu. Beta šūnas atrodas aizkuņģa dziedzera saliņās.

bolus -  papildu insulīna daudzums, lai segtu gaidāmo asins glikozes līmeņa palielināšanos, kas bieži saistīta ar maltīti vai uzkodām.

brūču aprūpe - pasākumi, kas veikti, lai nodrošinātu brūču, piemēram, pēdas čūlu, pareizu sadzīšanu. Diabēta slimniekiem nepieciešams veikt īpašus piesardzības pasākumus, lai brūces netiktu inficētas.

C peptīds - "savienotājs peptīds" - viela, kuru aizkuņģa dziedzeris ievada asinīs tikpat lielā daudzumā kā insulīnu. C peptīda līmeņa tests parāda, cik daudz insulīna organisms saražo .

cerebrovaskulāra slimība - asinsvadu bojājums galvas smadzenēs. Asinsvadi var pārplīst un asiņot vai aizsērēt tauku nogulsnējumu dēļ. Ja asins plūsma tiek pārtraukta, smadzeņu šūnas iet bojā vai gūst bojājumus, kā rezultātā rodas insults.

cukurs - 1. Ogļhidrātu grupa ar saldu garšu, ietver glikozi, fruktosi un saharozi. 2. Termins, kuru lieto attiecībā uz glikozes līmeni asinīs.

čūla -  dziļa, vaļēja brūce vai plīsums ādā.

dehidratācija - pārmērīgs šķidruma zudums organismā biežas urinēšanas, svīšanas, caurejas vai vemšanas dēļ.

diabētiskā ketoacidoze (DKA) -  ārkārtas stāvoklis, kad asinīs ir ļoti augsts cukura līmenis kopā ar lielu insulīna trūkumu, kas var izraisīt ķermeņa tauku sadalīšanos enerģijas ieguvei un ketonu uzkrāšanos asinīs un urīnā. DKA pazīmes ir slikta dūša un vemšana, sāpes vēderā, augļu smarža elpā un ātra elpošana. Neārstēta DKA var izraisīt komu un nāvi.

dialīze - mākslīgs process, lai attīrītu asinis no atkritumvielām. Šo uzdevumu parasti pilda nieres. Ja nieres atsaka darboties, asinis ir jāatīra mākslīgi, izmantojot speciālu aparātu. Divi galvenie dialīzes veidi ir hemodialīze un peritoneālā dialīze.

dziedzeri - šūnu grupa, kura izdala vielas. Endokrīnie dziedzeri izdala hormonus. Eksokrīnie dziedzeri izdala sāli, fermentus un ūdeni.

elektromiogrāfija (EMG) -  tests, kuru izmanto, lai novērtētu nervu darbību. Tajā mēra elektrisko aktivitāti, ko rada muskuļi.

endokrīnie dziedzeri - specializētu šūnu grupa, kas izdala hormonus tieši asinīs. Piemēram, aizkuņģa dziedzera saliņas, kuras izdala insulīnu, ir endokrīnie dziedzeri.

ferments (enzīms) -  organisma ražota olbaltumviela, kas rada ķīmiskas reakcijas, piemēram, zarnu ražotie fermenti veicina gremošanu.

fruktoze -  cukurs, kas dabiski rodas augļos un medū. Fruktozes enerģētiskā vērtība ir 4 kalorijas uz gramu.

gangrēna - ķermeņa audu bojāeja, kuru visbiežāk izraisa nepietiekama asins plūsma un infekcijas. Tā var novest pie amputācijas.

gastroparēze - neiropātijas forma, kas ietekmē kuņģi. Gremošana var kļūt nepilnīga vai novēlota, kā rezultātā rodas slikta dūša, vemšana vai vēdera uzpūšanās, apgrūtinot glikozes līmeņa kontroli asinīs.

gingivīts - smaganu stāvoklis, ko raksturo iekaisums un asiņošana.

glaukoma - šķidruma spiediena palielināšanās acs iekšpusē, kas var novest pie redzes zuduma.

glikagons -  hormons, ko ražo alfa šūnas aizkuņģa dziedzerī. Tas paaugstina glikozes līmeni asinīs. Glikagonu injicējamā formā, kas ir recepšu medikaments, var izmantot smagas hipoglikēmijas ārstēšanai.

glikēmiskais indekss - ogļhidrātus saturošu pārtikas produktu klasifikācija, atkarībā no pārtikas produkta ietekmes uz glikozes līmeni asinīs salīdzinājumā ar kādu pārtikas produktu - standarta etalonu.

glikogēns -  glikozes veids, kas atrodams aknās un muskuļos.

glikoze -  viens no vienkāršākajiem cukura veidiem.

glikozes līmenis asinīs - glikozes daudzums kādā noteiktā asins daudzumā. To nosaka milimolos uz litru, vai mmol/l.

glikozūrija -  glikozes klātbūtne urīnā.

glomerulārās filtrācijas ātrums - lielums, kurš raksturo nieru spēju filtrēt un izvadīt atkritumvielas.

hiperglikēmija - pārmērīgs glikozes daudzums asinīs. Tukšās dūšas hiperglikēmija ir asins glikozes daudzums virs vēlamā līmeņa pēc tam, kad cilvēks nav neko ēdis vismaz 8 stundas. Postprandiālā hiperglikēmija ir asins glikozes daudzums virs vēlamā līmeņa 1 līdz 2 stundas pēc tam, kad cilvēks ir paēdis.

hiperinsulinēmija -  stāvoklis, kad insulīna līmenis asinīs ir augstāks nekā normāli. To izraisa insulīna pārprodukcija organismā. Tā ir saistīta ar insulīna rezistenci.

hiperlipidēmija - stāvoklis, kad tauku un holesterīna līmenis asinīs ir augstāks par normu.

hipertensija - stāvoklis, kurš rodas, kad asinis plūst caur asinsvadiem ar lielāku spēku nekā parasti. To sauc arī par paaugstinātu asinsspiedienu. Hipertensija var izraisīt sirds pārslodzi, bojāt asinsvadus, un palielināt  sirdslēkmes, insulta, nieru problēmu un nāves iestāšanās risku.

hipoglikēmija - stāvoklis, kas rodas, ja cilvēka glikozes līmenis asinīs ir zemāks nekā normāli, parasti mazāk par  4 mmol/l. Pazīmes ir izsalkums nervozitāte, trīce, svīšana, reibonis, miegainība un apjukums. Ja to neārstē, hipoglikēmija var izraisīt bezsamaņu. Hipoglikēmiju novērš, apēdot kādu ogļhidrātiem bagātu pārtikas produktu, piemēram, glikozes tableti vai sulu. To var arī ārstēt ar glikagona injekciju, ja cilvēks ir bezsamaņā vai nespēj neko norīt. To sauc arī par insulīna reakciju.

hipoglikēmijas neapzināšanās - stāvoklis, kurā cilvēks nejūt vai neatpazīst hipoglikēmijas simptomus. Cilvēki, kuriem bieži rodas hipoglikēmija, var vairs nesajust tās brīdinājuma pazīmes.

holesterīns - tauku veids, kas tiek ražots aknās un ir atrodams asinīs; tas ir atrodams arī dažos pārtikas produktos. Organisms holesterīnu izmanto hormonu ražošanai un šūnu sieniņu veidošanai.

hronisks - raksturo kaut ko, kas ir ilgstošs. Pretējs akūtam.

insulīna pildspalva - ierīce insulīna injicēšanai, kas izskatās gluži kā pildspalva un satur nomaināmas insulīna kasetnes. Pieejamas arī vienreizējas lietošanas insulīna pildspalvas.

insulīna rezistence - organisma nespēja reaģēt uz savu saražoto insulīnu un izmantot to. Insulīna rezistence var būt saistīta ar aptaukošanos, hipertensiju un augstu tauku līmenis asinīs.

insulīns - hormons, kurš palīdz organismam izmantot glikozi enerģijas iegūšanas nolūkā. Insulīnu ražo beta šūnas, kas atrodas aizkuņģa dziedzerī. Kad organisms nespēj saražot pietiekami daudz insulīna, tas tiek saņemts injekcijas ceļā vai izmantojot insulīna sūkni.

insults - stāvoklis, ko izraisa galvas smadzeņu asinsvadu bojājumi; var izraisīt runas spējas vai spējas kustināt ķermeņa daļas zudumu.

kalorija - mērvienība, kas apzīmē pārtikas nodrošināto enerģijas daudzumu. Ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki un spirts nodrošina kalorijas, ko sniedz uzturs. Ogļhidrātu un olbaltumvielu enerģētiskā vērtība ir 4 kalorijas uz gramu, tauku enerģētiskā vērtība ir 9 kalorijas uz gramu, bet spirta enerģētiskā vērtība - 7 kalorijas uz gramu.

kapilārs - vismazākais no ķermeņa asinsvadiem. Skābeklis un glikoze izsūcas cauri kapilāru sieniņām un nokļūst šūnās. Atkritumu vielas, piemēram, oglekļa dioksīds, no šūnām nokļūst  asinīs caur kapilāriem.

kapsaicīns - aso piparu sastāvdaļa, ko izmanto ādas ziedēs, kas paredzētas diabētiskās neiropātijas radīto sāpju mazināšanai.

kardiovaskulāra slimība - sirds un asinsvadu (artēriju, vēnu un kapilāru) slimība.

katarakta - acs lēcas apduļķošanās.

ketonūrija - ketonu klātbūtne urīnā, kas ir diabētiskās ketoacidozes brīdinājuma signāls.

koma - miegam līdzīgs stāvoklis, kurā cilvēks nav pie samaņas. Diabēta slimniekiem to var izraisīt hiperglikēmija (paaugstināts glikozes līmenis asinīs) vai hipoglikēmija (zems glikozes līmenis asinīs).

komplikācijas - diabēta izraisīta kaitīga ietekme, piemēram, postoša ietekme uz acīm, sirdi, asinsvadiem, nervu sistēmu, zobiem un smaganām, pēdām un ādu vai nierēm. Pētījumi liecina, ka glikozes līmeņa asinīs, asinsspiediena un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeņa saglabāšana tuvu normai var palīdzēt novērst vai aizkavēt šīs problēmas.

koronārā sirds slimība - sirds slimība, ko izraisa artēriju, kuras apgādā sirdi ar asinīm, sašaurināšanās. Asins padeves pārtraukšanas gadījumā iestājas sirdslēkme.

kreatinīns - atkritumviela, kas rodas no uzturā lietotajām olbaltumvielām un ķermeņa muskuļiem. Kreatinīnu no organisma izvada nieres; nieru slimībai progresējot, kreatinīna līmenis asinīs paaugstinās.

ksilitols - ogļhidrātu bāzes saldinātājs, kas atrodams augos un kuru izmanto kā cukura aizstājēju; nodrošina kalorijas. Atrodams dažās piparmētru sūkājamajās konfektēs un košļājamajā gumijā.

ķermeņa masas indekss (ĶMI) - indikators, ko izmanto, lai novērtētu ķermeņa svaru salīdzinājumā ar cilvēka augumu. ĶMI tiek izmantots, lai noskaidrotu, vai cilvēkam ir nepietiekams svars, normāls svars, liekais svars vai aptaukošanās.

labils diabēts - termins, ko lieto gadījumos, kad cilvēka glikozes līmenis asinīs bieži mainās no zema uz augstu un no augsta uz zemu.

lancete - atsperes darbināta ierīce, kuru izmanto, lai ar nelielu adatu iedurtu ādā un iegūtu asins pilienu asins glikozes līmeņa pārbaudei.

liekais svars - ķermeņa svars, kas pārsniedz normālo; ķermeņa masas indekss, kurš pārsniedz 25

lipīdi - termins, ar ko apzīmē organisma taukus. Organisms spēj lipīdus sadalīt un izmantot enerģijas ražošanai.

lipīdu profils - asins analīze, kas mēra kopējo holesterīna, triglicerīdu un ABL holesterīna daudzumu. ZBL holesterīnu aprēķina pēc šīs analīzes rezultātiem. Lipīdu profils ir viens no pasākumiem, ar ko nosaka cilvēka risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.

lipoatrofija -  zemādas tauku zudums, kā rezultātā rodas nelieli iespiedumi. Lipoatrofiju var izraisīt atkārtotas insulīna injekcijas vienā un tajā pašā vietā.

lipodistrofija - tauku sadalīšanās vai veidošanās traucējumi zem ādas virsmas, kā rezultātā ādas virsmā veidojas pietūkumi vai nelieli iespiedumi. (Skatīt lipohipertrofiju vai lipoatrofiju.)  Lipoatrofiju var izraisīt atkārtotas insulīna injekcijas vienā un tajā pašā vietā.

lipohipertrofija - tauku veidošanās zem ādas virsmas, kā rezultātā veidojas pietūkumi. Lipohipertrofiju var izraisīt atkārtotas insulīna injekcijas vienā un tajā pašā vietā.

metaboliskais sindroms - Vairāku stāvokļu tendence notikt vienlaicīgi, ieskaitot aptaukošanos, insulīna rezistenci, diabētu vai prediabētu, hipertensiju, un augstu lipīdu līmeni.

metabolisms - termins, kas apzīmē veidu, kā šūnas ķīmiski pārveido pārtiku, lai to varētu izmantot enerģijas uzkrāšanai vai izmantošanai un organismam nepieciešamo olbaltumvielu, tauku un cukuru ražošanai.

mikroalbuminūrija - olbaltumvielas ar nosaukumu albumīns klātbūtne urīnā nelielos daudzumos.  Mikroalbuminūrija ir nieru bojājumu vai nefropātijas - izplatītas un smagas diabēta komplikācijas - agrīna pazīme. ADA iesaka pārbaudīt cilvēkus, kam diagnosticēts 2.tipa diabēts, uz mikroalbuminūriju diagnosticēšanas brīdī un pēc tam katru gadu; cilvēki ar 1.tipa diabētu būtu jāpārbauda 5 gadus pēc diagnozes un pēc tam katru gadu. Mikroalbuminūriju parasti pārvalda, uzlabojot glikozes līmeņa asinīs kontroli, pazeminot asinsspiedienu un mainot uzturu.

mikroaneirisma - neliels pietūkums, kas veidojas mazu asinsvadu sānos. Šie mazie pietūkumi var pārplīst, ļaujot asinīm izplūst apkārtējos audos. Diabēta slimniekiem mikroaneirismas var rasties acs tīklenē.

mikroasinsvadu slimība - vismazāko asinsvadu, piemēram, tādu, kuri atrodami acīs, nervos un nierēs, saslimšana. Asins vadu sieniņas kļūst nenormāli biezas, taču vājas. Tad asinsvadi sāk asiņot, tajos rodas olbaltumvielu noplūdes, un tas palēnina asins padevi uz šūnām.

miokarda infarkts - pārtraukums sirds apgādē ar asini, kas rodas sašaurinātu vai nobloķētu asinsvadu dēļ. To sauc arī par sirdslēkmi.
nefropātija nieru slimība. Hiperglikēmija un hipertensija var bojāt nieru glomerulus. Ja nieres ir bojātas, olbaltumvielas no nierēm iekļūst urīnāu. Bojātas nieres vairs nespēj izvadīt no asinsrites atkritumvielas un papildus šķidrumu.

neiropātija - nervu sistēmas slimība. Trīs galvenie veidi, kas satopami cukura diabēta slimniekiem, ir perifērā neiropātija, autonomā neiropātija, un mononeiropātija. Visizplatītākā ir perifērā neiropātija, kas skar galvenokārt kājas un pēdas.

neovaskularizācija -  jaunu, mazu asinsvadu augšana. Ja šis process rodas acs tīklenē, tas var novest pie redzes zuduma vai akluma.

nieru mazspēja - hroniska slimība, kad ķermenis saglabā šķidrumu un veidojas kaitīgas atkritumvielas, jo nieres vairs nedarbojas pareizi. Ar nieru mazspēju slimai personai ir nepieciešama dialīze vai nieres transplantācija. To sauc arī par nieru mazspējas beigu stadiju vai NMBS.

normoglikēmija -  normāls glikozes līmenis asinīs.

ogļhidrāti - viena no trim galvenajām uzturvielām pārtikā. Pārtikas produkti, kas nodrošina ogļhidrātus, ir ciete, dārzeņi, augļi, piena produkti un cukuri.

olbaltumvielas (proteīni) - 1. Viena no trim galvenajām pārtikas uzturvielām. Pārtikas produkti, kas nodrošina olbaltumvielas, ietver gaļu, mājputnu gaļu, zivis, sieru, pienu, piena produktus, olas un kaltētas pupas. 2. Olbaltumvielas izmanto arī organismā šūnu struktūrās, hormoniem, piemēram, insulīnam, un citās funkcijās.

orālais glikozes tolerances tests (OGTT) - tests prediabēta un diabēta diagnosticēšanai. Orālo glikozes tolerances testu veic veselības aprūpes speciālists no rīta tukšā dūšā. Tiek paņemts asins paraugs, tad pacients izdzer kādu dzērienu ar augstu glikozes saturu. Asins paraugus ņem intervālos no 2 līdz 3 stundām. Testa rezultāti tiek salīdzināti ar kādu standartu, un tie parāda, kā organisms izmanto glikozi laika gaitā.

perifēro asinsvadu slimība (PAS) -  rokās, kājās un pēdās esošo lielo asinsvadu slimība. PAS var rasties, ja lielie asinsvadi šajās ķermeņa daļās ir bloķēti, un nesaņem pietiekami daudz asiņu. PAS pazīmes ir smeldzošas sāpes un lēni dzīstošas brūces uz pēdām.

podiatrija -  pēdu aprūpe un ārstēšana.

prediabēts - stāvoklis, kad glikozes līmenis asinīs ir augstāks par normu, taču nav pietiekami augsts, lai diagnosticētu cukura diabētu. Cilvēkiem ar prediabētu ir paaugstināts risks saslimt ar 2.tipa diabētu, sirds slimībām un insultu. Citi prediabēta nosaukumi ir glikozes tolerances traucējumi un tukšās dūšas glikēmijas traucējumi.

proteīnūrija - olbaltumvielu klātbūtne urīnā, kas liecina par nieru nepareizu darbību.

retinopātija - Acu slimība, kuru izraisa tīklenes mazo asinsvadu bojājumi.  Tā var izraisīt redzes zudumu. (Pazīstama arī kā diabētiskā retinopātija).

rītausmas fenomens - dabiska glikozes līmeņa asinīs palielināšanās agri no rīta (no plkst. 4:00 līdz plkst. 8:00 no rīta)

saharīns - saldinātājs bez kalorijām un uzturvērtības.

saharoze - divdaļīgs cukurs, ko veido glikoze un fruktoze. Pazīstams kā galda cukurs vai baltais cukurs; tas ir dabiski atrodams cukurniedrēs un cukurbietēs.

sastrēguma sirds mazspēja - sirds "sūknēšanas" jaudas mazināšanās, kas izraisa šķidrumu uzkrāšanos organismā, jo īpaši pēdās un plaušās.

sekundārais diabēts - diabēta tips, ko izraisa citas slimības vai noteiktas zāles, vai ķīmiskas vielas.

subkutāna injekcija - šķidruma ievadīšana zemādas audos ar adatas un šļirces palīdzību.

Šarko pēda -  stāvoklis, kurā pēdas locītavas un mīkstie audi iet bojā; to izraisa nervu bojājumi.

tauki - viena no trim galvenajām uzturvielām pārtikā. Pārtikas produkti, kas nodrošina taukus, ir sviests, margarīns, salātu mērce, eļļa, rieksti, gaļa, mājputnu gaļa, zivis un daži piena produkti. 2. Liekās kalorijas tiek uzglabātas ķermeņa tauku veidā, nodrošinot organismu ar rezerves enerģijas krājumu un citām funkcijām.

triglicerīdi - tauku uzglabāšanas veids organismā. Augsts triglicerīdu līmenis var rasties, ja diabēts ir nonācis ārpus kontroles.

tulzna - bumbulis uz kājas lielā pirksta pirmās locītavas, ko izraisa zem ādas esoša šķidruma pūslīša pietūkums. Šī vieta var apsarkt, kļūt sāpīga, un tajā var rasties infekcija.

tūska - pietūkums, ko izraisa liekais šķidrums organismā.

urēmija - slimība, kas ir saistīta ar urīnvielas daudzuma palielināšanos asinīs, jo nieres nedarbojas efektīvi. Simptomi ir slikta dūša, vemšana, ēstgribas zudums, vājums un apjukums.

urīnviela - atkritumviela asinīs, kura rodas normālas olbaltumvielu sadalīšanās aknās rezultātā. Asinis no urīnvielas parasti attīra nieres un pēc tam to izvada urīnā.

vaskulārs - saistīts ar organisma asinsvadiem.

vēna - asinsvads, kas nes asinis uz sirdi.

ZBL (zema blīvuma lipoproteīnu) holesterīns - asinīs atrodami tauki, kuri pārnēsā holesterīnu pa visu organismu uz vietām, kur tas ir nepieciešams šūnu remontam, un arī nogulsnē to uz artēriju iekšējām sieniņām. Dažreiz tiek saukts par "slikto" holesterīnu.