HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk

MSD pacientiem

-A
A+
Lapas karte
Kas ir diabēts
Diabēta tipi
Prediabēts jeb brīdinošie simptomi
Diagnostika
Komplikācijas
Diabēta kontrole
Diabēta ārstēšana
Ēdienu receptes
Jautājumi un atbildes
Pacientu materiāli
Terminu vārdnīca
Nosaki savu diabēta risku

Aprēķini ķermeņa masas indeksu

Dzimums:

Tavs svars:

Tavs garums cm. (piemēram 184)

Uzzini vairāk par ĶMI

Hroniskas komplikācijas

hroniskas_komplikacijas.jpgCukura diabēta kontrole ir ļoti būtiska, lai pēc iespējas veiksmīgāk saglabātu pacienta dzīves kvalitātes līmeni. Slikta slimības kontrole nozīmē lielāku dažādu komplikāciju risku, piemēram, sirds, nervu, nieru, smadzeņu asinsvadu bojājumus. Iespējamās slimības komplikācijas ierobežo cilvēka darbaspējas, atstāj ietekmi uz cilvēka dzīves ilgumu, kā arī var novest pie invaliditātes. 

Komplikācijas var attīstīties vairāku gadu garumā. Zinātniskie pētījumi pierāda, ka komplikāciju attīstīšanās ir saistīta ar augstu glikozes līmeni asinīs. Jo augstāks glikozes līmenis asinīs, jo lielāks komplikāciju veidošanās risks. Jo ilgāk cilvēkam ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs, jo ātrāk komplikācijas var attīstīties.

Galvenais nosacījums, lai attālinātu cukura diabēta komplikāciju rašanos un to progresēšanu, ir labi kontrolēts cukura līmenis asinīs.

 

 

 

 

 

Neatkarīgi no diabēta tipa diabēta pacientiem sirds asinsvadu slimības attīstās 2–4 reizes biežāk nekā cilvēkiem bez šīs hroniskās slimības. Asinsvadu bojājumus izraisa ateroskleroze, kas ir hroniska artēriju slimība, kam raksturīga holesterīna (lipīdu) nogulsnēšanās artēriju sienas iekšējā slānī un saistaudu savairošanās asinsvadu sienā.
Aterosklerozevisvairāk bojā lielās un vidējās artērijas (elastīgā tipa artērijas, pie kurām pieder aorta, sirds vainagartērijas, kā arī smadzeņu, nieru un apzarņa artērijas).

Sirds un asinsvadu sistēmas bojājumi ir galvenais diabēta pacientu nāves cēlonis. Aptuveni 80% diabēta pacientu mirst no sirds asinsvadu slimībām.

Koronārā sirds slimība

Sirds (koronārās) artērijas ir galvenais ceļš, pa kuru līdz sirdij nonāk asinis. Šis process ir apgrūtināts, ja artēriju sieniņas ir sabiezinātas vai tajās veidojas trombi (asins recekļi). Par šādu problēmu esamību var liecināt sāpes sirds rajonā vai sirds infarkts, arī pēkšņa nāve.

Koronāro sirds slimību izraisa ateroskleroze, kas rodas artēriju sieniņu sašaurināšanās rezultātā. Diabēta pacientu paaugstinātais cukura līmenis veicina aterosklerozes attīstību.

Galvas smadzeņu asinsrites traucējumi

Ja ir traucēta asins piegāde smadzenēm, ir iespējams insults jeb atsevišķa smadzeņu apvidus nāve. Insulta rezultātā pazūd smadzeņu spēja funkcionēt – daļēji vai pilnīgi. Insulta galvenais cēlonis ir paaugstināts asinsspiediens, taču novērots, ka paaugstināts asinsspiediens kombinācijā ar cukura diabētu insulta risku palielina pat divas reizes.

Kāju asinsvadu ateroskleroze

Kāju asinsvadu ateroskleroze tiek diagnosticēta tiem pacientiem, kuriem konstatē kāju asinsvadu sašaurināšanos. Asinsvadu sašaurināšanās, kas ir iemesls traucētai apasiņošanai, var izraisīt čūlas, pat gangrēnu. Viena no asinsvadu sašaurināšanās pazīmēm ir sāpes ikros.

Katarakta

Par kataraktu dēvē pilnīgu vai daļēju acs lēcas vai tās kapsulas apduļķošanos. Ja acs ir vesela, gaismai nav grūtību tikt cauri lēcai, jo tā ir caurspīdīga. Kataraktas gadījumā duļķainā lēca izraisa redzes aizmiglošanos – jo gaismai ir grūtības tikt cauri lēcai. Katarakta rada neatgriezeniskas izmaiņas acs lēcā. Tiek izdalīta diabētiskā katarakta, kas rodas kā komplikācija cukura diabēta gadījumā. Tai raksturīgs, ka slimība skar abas acis un tās attīstības gaita ir strauja.

Glaukoma

Glaukomas ir acs slimība, kurai visbiežākais simptoms ir acs iekšējā spiediena paaugstināšanās. Slimības ietekmē notiek izmaiņas redzes nervā, kā ietekmē redze būtiski vājinās.  

Acī nemitīgi cirkulē caurspīdīgs šķidrums. Starp radzeni un cīpsleni ir īpaša zona, caur kuru caurspīdīgais šķidrums nonāk asinsrites sistēmā. Ja šis process ir traucēts, aizsprostots, tiek radīts papildu spiediens uz acs nervu (to izraisa caurspīdīgais šķidrums). Šāds spiediens izraisa redzes nerva bojājumus.

Glaukomu veicinoši faktori var būt arī iedzimtība, cukura diabēts, ateroskleroze.

Diabētiskā retinopātija

Diabētiskā retinopātija ir viena no visbiežāk sastopamajām cukura diabēta komplikācijām. Diabētiskā retinopātija ir arī viens no vadošajiem akluma cēloņiem pasaulē cilvēkiem darbaspējīgā vecumā. Šīs saslimšanas gaita ir tieši atkarīga no  diabēta kompensācijas un gaitas, citām blakussaslimšanām, kā arī no savlaicīgas diagnozes un ārstēšanas.

Diabētisku retinopātiju rada pārāk augsts cukura līmenis asinīs, kas laika gaitā atstāj sliktu iespaidu uz tīklenes smalkajiem asinsvadiem. Bojāti tīklenes asinsvadi nozīmē tīklenes asiņošanu, tūsku, šķidruma uzkrāšanos. Bojājumi noved pie tā, ka tīklene nevar veikt savas funkcijas.

Tīklenes asinsapgādes traucējumu un skābekļa bada ietekmē notiek jaunveidotu asinsvadu ieaugšana, kas ir proliferatīvās diabētiskās retinopātijas pazīme. Jaunie asinsvadi ir trausli, tie nav pilnvērtīgi, tāpēc tīklenē un arī stiklveida ķermenī bieži ir saasiņojumi, kas izraisa redzes pavājināšanos un var izsaukt tīklenes atslāņošanos, kas savukārt var novest pie pilnīga redzes zuduma.

Diabēts ir viens no izplatītākajiem nieru slimību cēloņiem. Diabētisko nefropātiju jeb nieru slimību, ko izraisījis diabēts, konstatē 30% diabēta pacientu. Diabētiskā nefropātija ir hroniska, progresējoša nieru slimība. Paaugstināts glikozes līmenis asinīs nierēs izmaina kapilārus, kas veido glomeruļus – “nieru filtrus”, tāpēc tie vairs nestrādā efektīvi. Sākotnēji diabētiskai nefropātijai nav nekādu pazīmju. Diabētiskās nefropātijas sekas un organisma darbības traucējumus diabēta pacients var sajust tikai vēlīnā slimības stadijā. Diabētiskā nefropātija ir progresējoša slimība, kas var izraisīt nieru mazspēju.

Lai gan nervu bojājumus var izraisīt dažādi apstākļi, būtiskākais faktors saistībā ar diabētisko neiropātiju ir pārāk augstais cukura līmenis asinīs. Nozīme ir arī insulīna un holesterīna līmenim, dažādām traumām un faktam, ka cukura diabēta pacientiem nervu atjaunošanās pēc dažādiem bojājumiem ir traucēta.

Perifērās neiropātijas dēļ tiek veiktas līdz 70% netraumatisko kāju amputāciju. Šo komplikāciju visprecīzāk var noteikt ar mērķtiecīgu tās meklēšanu. Apmēram pusei diabēta slimnieku ir kāda neiropātijas forma, bet ne visiem ir spilgti izteikti simptomi. Visbiežāk neiropātijas simptomi ir izteikti slimniekiem, kas ar diabētu slimo ilgāk nekā 20 gadus. Visbiežāk sastopamais tips ir perifēra neiropātija, kas skar rokas un kājas. Tās pazīmes visbiežāk ir, piemēram, dedzinošas sāpes, tirpšana, sāpes kā atbildes reakcija uz pieskārieniem, nelielu spiedienu. Iespējams dažādu sajūtu daļējs vai pilnīgs zudums (piemēram, sāpju sajūtas).

Diabētisko pēdu rada divu faktoru kombinācija – slikta asinsrite un neiropātija, kas var izpausties kā nejūtīgums, nespēja just sāpes un augstas un zemas temperatūras. Neiropātija var novest pie dažādām brūcēm, tulznām, ko pacients pats pat var nepamanīt. Sīko veselības problēmu neārstēšana var radīt komplikācijas, tādējādi attīstoties par čūlām vai pat novedot pie amputācijas. Iespējama īkšķa deformācija, tā saucamās Šarko pēdas (čūlas pēdas vidū) un ārmurveida pirksti (pastāvīgs saliekums vidējā kāju pirksta locītavā).

Cukura diabēts nereti ir perifēro asinsvadu slimību cēlonis. Slimības izraisītā artēriju sašaurināšanās bieži vien nozīmē asinsrites pavājināšanos pēdās un kāju lejasdaļā, tādējādi veicinot diabētiskās pēdas attīstību, pēdu pietūkumu, sausu ādu. Cukura diabēta pacientiem jāpievērš liela uzmanība pēdu profilaksei, jo asinsrites pavājināšanās palielina čūlu, vairāku infekciju un dažādu pēdu problēmu risku.

Cukura diabēta pacientiem kājas vēlams izmeklēt vismaz reizi gadā!

Noderēja? Pārsūti draugam!
HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk