HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk

MSD pacientiem

-A
A+
Lapas karte
Kas ir diabēts
Diabēta tipi
Prediabēts jeb brīdinošie simptomi
Diagnostika
Komplikācijas
Diabēta kontrole
Diabēta ārstēšana
Ēdienu receptes
Jautājumi un atbildes
Pacientu materiāli
Terminu vārdnīca
Nosaki savu diabēta risku

Aprēķini ķermeņa masas indeksu

Dzimums:

Tavs svars:

Tavs garums cm. (piemēram 184)

Uzzini vairāk par ĶMI

Jautājumi un atbildes

1. Kā diagnosticē diabētu?

2. Kāds ir normāls cukura līmenis asinīs?

3. Vai diabētu var diagnosticēt grūtniecības un zīdīšanas laikā?

4.  Kas ir prediabēts?

5. Kāda atšķirība starp 1. un 2. tipa diabētu?

6. Vai diabētu var izārstēt?

7. Vai diabēts iedzimst?

8. Vai vīrietis, diabēta pacients, var radīt veselus bērnus?

9. Kādas ir biežākās diabēta komplikācijas?

10. Kāpēc uz pēdas ir čūlas un kā rīkoties?

11. Kāpēc man pasliktinās redze?

12. Kādi ir 2.tipa diabēta saslimšanas riska faktori?

13. Kas ir hipoglikēmija un kā rīkoties?

14. Kas ir hiperglikēmija un kā rīkoties?

15. Kas jāzina sievietei ar cukura diabētu?

16. Esmu tieva, vai tas nozīmē, ka nevaru saslimt ar diabētu?

17. Vai sports un aktīvs dzīves veids nāk par labu manam diabētam?

18. Ceļošana cilvēkiem ar 2. tipa diabētu - ieteikumi, lidojot ar lidmašīnu vai dodoties tālākā braucienā ar mašīnu.

19. Kāpēc būtu jāseko asinsspiediena līmenim?

20. Stress un depresija cilvēkiem ar 2.tipa diabētu

 

 

1. Kā diagnosticē diabētu?

Cukura diabētu diagnosticē, nosakot glikozes līmeni tukšā dūšā venozo asiņu plazmā. Cukura diabēta diagnozi nevar formulēt, pamatojoties tikai uz vienu reizi veiktu glikozes līmeņa asinīs analīzi, vai analīzi, kura veikta ar glikometru. Ja, veicot laboratorijā analīzes, ir konstatēts, ka ir paaugstināts glikozes līmenis asins plazmā, tad citā dienā ir jāveic tukšā dūšā atkārtota asins analīze vai orālais glikozes tolerances tests (OGTT).

OGTT metodika: pacients tukšā dūšā 3–5 minūšu laikā izdzer 75 g glikozes, kas izšķīdināta 250–300 ml ūdens. Glikozes līmeni nosaka tukšā dūšā un pēc 2 stundām pēc glikozes šķīduma izdzeršanas venozo saiņu plazmā.

Analīzes ir jāveic laboratorijā. Ārsts, pamatojoties uz glikozes līmeņa asinīs analīzēm un cukura diabētam raksturīgiem simptomiem, riska faktoriem un komplikācijām, diagnosticē pacientam cukura diabētu.

Atpakaļ

 

2. Kāds ir normāls cukura līmenis asinīs?

Precīzu rezultātu par cukura līmeni asinīs jeb glikozes koncentrāciju asinīs var noteikt, tukšā dūšā veicot asins analīzes (nedrīkst ēst pēdējās 8 stundas pirms asins analīžu veikšanas).
Saņemot analīzes, glikoze plazmā norāda uz cukura līmeni asinīs. Cilvēkam, kuram nav cukura diabēts, tukšā dūšā cukura līmenis asinīs svārstās no 3,3 – 6 mmol/l.

Cilvēkam, kuram ir konstatēts cukura diabēts:

Atpakaļ

3. Vai diabētu var diagnosticēt grūtniecības un zīdīšanas laikā?

Grūtniecības laikā rūpīgi jākontrolē cukura līmenis asinīs – visām grūtniecēm pēc 20. grūtniecības nedēļas jānosaka glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā.

Jebkurai sievietei pastāv iespēja, ka grūtniecības laikā var attīstīties gestācijas cukura diabēts, bet lielāks šis risks ir:

Apmēram 50%sieviešu ar gestācijas cukura diabētu turpmāko piecu gadu laikā attīstās 2. tipa cukura diabēts.

Gestācijas cukura diabēta diagnostiskie kritēriji:

Glikozes līmenis asiņīs tukšā dūšā ir ≥7,0 mmol/l un/vai

2 stundas pēc orālā glikozes tolerances testa veikšanas ar 75 g glikozes ir ≥7,8 mmol/l. 

Atpakaļ

4. Kas ir prediabēts?

Prediabēts ir stāvoklis, kad glikozes līmenis asinīs ir augstāks par normu, bet vēl nav tik augsts, lai tiktu diagnosticēts diabēts. Prediabētu raksturo glikozes līmeņa izmaiņas asinīs, kas tiek konstatētas, nosakot glikozes vielmaiņas traucējumus vai izmainītu cukura līmeni asinīs tukšā dūšā. Lai diagnosticētu prediabētu, pacientiem var būt viens vai abi no šiem stāvokļiem.


Prediabēts var neradīt nekādus viegli pamanāmus simptomus, un to var diagnosticēt tikai ar glikozes līmeņa pārbaudi asinīs. Cilvēkiem ar prediabētu ir paaugstināts risks saslimt ar sirds asinsvadu slimībām un 2. tipa cukura diabētu tuvākajos 10 gados. Tomēr šiem cilvēkiem, samazinot savu ķermeņa svaru līdz normālam un ikdienā nodarbojoties ar pietiekamu, mērenu fizisko aktivitāti, ir iespējams nesaslimt ar 2. tipa cukura diabētu.

Atpakaļ

 

5. Kāda atšķirība starp 1. un 2. tipa diabētu?

1. tipa cukura diabēts ir autoimūna saslimšana, kas bojā aizkuņģa dziedzera β šūnas, kas ražo insulīnu. Rezultātā cilvēkam neizstrādājas insulīns. 1. tipa cukura diabētu parasti diagnosticē bērniem un jauniešiem, bet tas var rasties arī vēlākā vecumā. Tā kā 1. tipa cukura diabēta gadījumā ir absolūts insulīna deficīts, vienīgais iespējamais ārstēšanās veids ir insulīna injekcijas.


2. tipa cukura diabēta gadījumā aizkuņģa dziedzera β šūnas insulīnu ražo, bet tā daudzums ir nepietiekošs, vai arī šis insulīns nav spējīgs efektīvi darboties.Tā kā 2. tipa cukura diabēta gadījumā nav absolūta insulīna deficīta, insulīns organismā veidojas, tikai tas vai nu ir nepietiekošā daudzumā vai arī nespēj darboties, līdz ar to cukura līmenis asinīs pieaug palēnām un pacientiem ilgstoši var nebūt nopietnu veselības sūdzību. Kā galvenie riska faktori 2.tipa cukura diabēta attīstībai tiek minēti liekais ķermeņa svars, aptaukošanās un nepietiekama fiziskā aktivitāte jeb mazkustīgs dzīvesveids. 2. tipa diabētu parasti ārstē gan ar veselīgu uzturu un piemērotu ikdienas fizisko aktivitāti, gan ar medikamentiem, kas normalizē cukura līmeni asinīs. Dažreiz var būt nepieciešamas arī insulīna injekcijas.

Atpakaļ

 

6. Vai diabētu var izārstēt?

Diemžēl mūsdienās cukura diabētu izārstēt nevar, bet to var labi ārstēt, normalizējot un uzturot normālu cukura līmeni asinīs. Tas ļauj izvairīties no diabēta sarežģījumiem un saglabāt pacientam normālu pašsajūtu un labu dzīves kvalitāti.

1. tipa cukura diabētu ārstē ar regulārām ikdienas insulīna injekcijām. Pacientam nepieciešams veselīgs, sabalansēts uzturs (nepieciešamas uztura plānošanas un novērtēšanas iemaņas) un piemērota ikdienas fiziskā aktivitāte.

2. tipa cukura diabēta ārstēšanā izmantoveselīgu uzturu ar piemērotu uztura enerģētisko vērtību (kaloriju daudzumu), pietiekamu ikdienas fizisko aktivitāti. Tas uzlabo insulīna darbību organismā. Pacienti papildus lieto cukura daudzuma asinīs pazeminošus medikamentus un/vai insulīna injekcijas.

Atpakaļ

 

7. Vai diabēts iedzimst?

Ar cukura diabētu nepiedzimst, ar to saslimst. Nav zināmi gadījumi, kad jaundzimušajam būtu cukura diabēts.

Iespēja, ka bērnam varētu būt iedzimts diabēts, ir ļoti, ļoti maza. Ja kādam no vecākiem ir 2. tipa diabēts, pastāv 50% iespēja, ka bērnam būs nosliece uz cukura diabētu. Ne visiem cilvēkiem ar noslieci uz diabētu rodas šī slimība. Ja kādam no vecākiem ir 1. tipa diabēts, pārmantojamībai ir maza nozīme, jo 5–6% gadījumu bērnam attīstās nosliece uz diabētu. Ja abiem vecākiem ir diabēts, 25–30% bērnu pastāv risks saslimt ar diabētu.

Atpakaļ

 

8. Vai vīrietis, diabēta pacients, var radīt veselus bērnus?

Jā, vīrietim ar cukura diabētu var būt bērni, kas ar cukura diabētu neslimo. Ja vīrietim ir 1. tipa cukura diabēts, tad risks, ka viņa bērniem var dzīves laikā attīstīties cukura diabēts, ir apmēram 6%. Savukārt, ja vīrietim ir 2 .tipa cukura diabēts, tad 50% bērnu pastāv risks saslimt ar cukura diabētu.

Atpakaļ


9. Kādas ir biežākās diabēta komplikācijas?

Pacientiem ar cukura diabētu var būt negaidīta un neparedzēta pašsajūtas un veselības pasliktināšanās sakarā ar diabēta akūtām komplikācijām, kuras prasa neatliekamu palīdzību. Katram cukura diabēta pacientam un viņa tuviniekiem jāzina par tām, jāprot akūto komplikāciju pazīmes atpazīt un jāzina pareizā rīcība tādā situācijā.

Akūtās komplikācijas:

Ja cukura diabēta pacients nevelta nopietnu uzmanību savai slimībai, cukura diabēts netiek pietiekoši ārstēts un pacientam ilgstoši saglabājas paaugstināts/augsts glikozes līmenis asinīs, kas sekmē hronisko jeb vēlīno cukura diabēta komplikāciju attīstību organismā. Diabēta hroniskās komplikācijas pacientam rada invaliditāti un pazemina dzīves kvalitāti un darba spējas.

Diabēta hroniskās komplikācijas:

Atpakaļ

 

10. Kāpēc uz pēdas ir čūlas un kā rīkoties?

Diabētiskās pēdas veidojas, kombinējoties sliktai asinsritei un diabēta perifērai neiropātijai. Diabētiskā neiropātija var izraisīt nejutīgumu vai nespēju just sāpes, karstumu un aukstumu. Hroniskas čūlas attīstību cukura diabēta pacientiem ar diabētisko neiropātiju izraisa pēdas traumatizācija. Pēdas traumas cēloņi ir, piemēram, neērti apavi, staigāšana basām kājām vai neliela, akūta trauma. Tā kā pacientam ir samazināta jušana, viņš turpina staigāt, kavējot čūlas dzīšanu. Savukārt perifēro artēriju slimības dēļ pat nelielas kāju traumas gadījumā izveidojas sāpīga čūla. Lai izvairītos no čūlu veidošanās, nepieciešama regulāra pēdu izmeklēšana, pēdas bojājuma riska novēršana, regulāra apavu un zolīšu piemērotības novērtēšana. Pacientiem sistemātiski jāārstē tulznas, nagu ādas izmaiņas un citi pēdas bojājumi.

Ja pēdā ir radušies bojājumi, tad nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai diabētiskās pēdas aprūpes māsas, vai podologa.

Atpakaļ

 

11. Kāpēc man pasliktinās redze?

Vismaz 50 % cilvēku, kuriem ir cukura diabēts, nemaz par to nezina. Ekonomiski attīstītās valstīs cukura diabēts ir galvenais redzes pasliktināšanās un akluma iemesls pieaugušiem cilvēkiem.

Tā kā diabēts var ietekmēt jebkurus acs audus, eksistē ļoti daudz acu komplikāciju, kas ar to saistītas: refrakcijas izmaiņas un svārstības, asaru slāņa traucējumi, nervu parēzes, glaukoma, katarakta, diabētiskā retinopātija u.c.

Diabētiskā retinopātija ir biežākā acu komplikācija, kas saistīta ar diabētu. Liela problēma savlaicīgā diabētiskās retinopātijas ārstēšanā ir šīs slimības agrīnās stadijas ilgstoša norise bez simptomiem. Īpaša uzmanība ir jāpievērš 2. tipa cukura diabēta slimniekiem, kuriem diabētiskā retinopātija var būt jau cukura diabēta diagnosticēšanas brīdī, savukārt 1. tipa cukura diabēta slimniekiem šī acu slimība var ilgstoši noritēt kopā ar paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, pirms tam neizraisot nekādas klīniskās pazīmes. Mākulas tūska, kas ir diabētiskās retinopātijas sekas, ir lielākais redzes pasliktināšanās iemesls pacientiem ar cukura diabētu. Tās līmenis ir augstāks 2.tipa diabēta pacientiem nekā 1. tipa diabēta pacientiem.

Atpakaļ

 

12. Kādi ir 2.tipa diabēta saslimšanas riska faktori?

2. tipa cukura diabēta riska faktori:

Atpakaļ

 

13. Kas ir hipoglikēmija un kā rīkoties?

Hipoglikēmija diabēta pacientiem iestājas, kad glikozes līmenis asinīs ir zemāks par normu – zemāks nekā 3,4–3,8 mmol/l. Hipoglikēmijas cēloņi var būt nepietiekams ogļhidrātu daudzums uzturā, izlaista ēdienreize, pārāk liela un ilgstoša fiziskā slodze, pārāk liela insulīna vai glikozes līmeni pazeminošo zāļu deva.

Hipoglikēmijas pazīmes: svīšana, trīce, sirdsklauves, nemiers, bailes, bālums, galvassāpes, nespēks, reibonis, apmulsums, nespēja koncentrēties u.c. Hipoglikēmijas gadījumā jārīkojas nekavējoties. Ja pacientam ir viegla hipoglikēmija, dod 10–20 g glikozes vai 3 tējkarotes cukura. Var dot 200 ml augļu sulas vai 3 karameļu tipa konfektes, vai 2–3 cepumus. Ja uzlabošanās nav, atkārtoti (pēc 20 min.) dod saldu dzērienu.

Ja pacientam ir apziņas traucējumi vai bezsamaņa, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība!

Atpakaļ14. Kas ir hiperglikēmija un kā rīkoties?

Hiperglikēmija ir augsts glikozes līmenis asinīs – virs 15–20 mmol/l, kas var novest pie ketonvielu veidošanās (acetons) urīnā un diabētiskas komas ar bezsamaņu. Šis stāvoklis attīstās lēni un pakāpeniski – dienas, vairāku dienu un pat vēl ilgākā laikā.  Hiperglikēmiju var izraisīt kāda infekcija vai iekaisuma process, drudzis un paaugstināta temperatūra, nepietiekams insulīna daudzums, diētas kļūdas,
liels stress.

Hiperglikēmijas pazīmes: paaugstināts glikozes līmenis asinīs, pastiprinātas slāpes un biežāka urinācija, ketonvielas urīnā. Cukura diabēta pacients izjūt nogurumu, vājumu, apetītes zudumu. Var būt slikta dūša un vemšana, apgrūtināta elpošana.

Hiperglikēmijas gadījumā nekavējoties jāsazinās ar ģimenes ārstu. Ieteicams dzert nesaldu šķidrumu, kontrolēt glikozes līmeni asinīs, pārbaudīt ketonvielas urīnā, pārbaudīt insulīna ievadīšanas tehniku (insulīna sūknīša lietošanas gadījumā).

Atpakaļ

 

15. Kas jāzina sievietei ar cukura diabētu?

Sievietes ar cukura diabētu var darīt daudz, lai kontrolētu savu veselību.
Lai sevi pasargātu no  cukura diabēta hroniskām komplikācijām, nepieciešams cītīgi sekot glikozes līmenim asinīs un pievērst lielu uzmanību savam dzīvesveidam. Kopā ar ārstējošo ārstu ieteicams izstrādāt slimības kontroles plānu:

  1. Regulāra glikozes līmeņa asinīs paškontrole un glikolizētā hemoglobīna kontrole pie ģimenes ārsta.

  2. Regulāra arteriālā asinsspiediena paškontrole.

  3. Regulāra holesterīna kontrole asinīs.

  4. Pietiekama, mērena ikdienas fiziskā aktivitāte, kas jāuzsāk pakāpeniski – kaut vai ar 5 minūtēm dienā, pakāpeniski palielinot līdz 30 minūtēm vismaz 5 dienas nedēļā. Par fiziskās aktivitātes intensitāti jāvienojas ar ārstējošo ārstu.

  5. Uzmanīgi sekot savai diētai un ievērot veselīga uztura principus. Izvēlētais ēdiens ietekmēs glikozes līmeni un holesterīna līmeni asinīs, kā arī ķermeņa svaru. Ēšanas paradumu maiņa var izraisīt grūtības, bet ar to var tikt galā, pagatavojot garšīgas, veselīgas maltītes visai ģimenei. Ir pieejamas dažādas ēdienu receptes, kuras piemērotas cukura diabēta pacientiem.

Sievietēm hormoni var ietekmēt glikozes līmeni asinīs. Šī iemesla dēļ tieši pirms vai mēnešreižu laikā un menopauzes laikā var būt grūtāk saglabāt glikozes līmeni asinīs normas robežās.

Ja sieviete vēlas lietot kontracepcijas līdzekļus, pirms tam jāvienojas ar ārstu, kurš no medikamentiem būtu piemērotākais un kā tas ietekmēs glikozes līmeni asinīs. Sievietes ar cukura diabētu ir vairāk pakļautas reproduktīvās sistēmas traucējumiem: maksts sausumam, samazinātai dzimumtieksmei u.c.

Grūtniecības laikā ļoti svarīgi ir saglabāt glikozes līmeni normas robežās, lai nerastos veselības problēmas mātei un bērnam. Tāpēc glikozes līmenis asinīs grūtniecei ar cukura diabētu ir jākontrolē biežāk un liela uzmanība jāpievērš diētai un fiziskām aktivitātēm un jāizmanto atbilstoša cukura diabēta ārstēšana, kā arī ļoti svarīgs ir kontakts ar ģimenes ārstu un ginekologu.

Diabēts un grūtniecība

Sieviete ar cukura diabētu var radīt bērnu, tikai grūtniecībai vajadzētu būt plānotai. Pētījumi liecina, ka tajos gadījumos, kad diabēts ir labi kompensēts, pacientei ir tāda pati cerība uz veiksmīgu grūtniecības iznākumu kā sievietei bez cukura diabēta.

Pirms grūtniecības iestāšanās sievietei jākonsultējas ar ģimenes ārstu, ginekologu, ārstu endokrinologu, dietologu. Arī grūtniecības laikā nepieciešamības gadījumā jāvēršas pie šiem speciālistiem. Katrā apmeklējuma reizē ginekologam un endokrinologam jāvērtē bērna augšana, salīdzinot ar mātes ķermeņa masu. Grūniecei jākontrolē asinsspiediens, glikozes līmenis asinīs un urīnā. Šie izmeklējumi nepieciešami, lai noteiktu diabēta kompensāciju un izslēgtu komplikāciju rašanās iespēju. Komplikācijas, ieskaitot toksēmiju (augsts asinsspiediens, svīšana, olbaltumu parādīšanās urīnā), pavairo augļa ūdens uzkrāšanos un sekmē urīnceļu infekciju rašanās iespēju. Tieši šīs komplikācijas biežāk sastop sievietēm, kuras slimo ar diabētu.

Dietologs palīdzēs plānot maltītes, lai sieviete un augošais bērns saņemtu nepieciešamās uzturvielas, kā arī saglabātos laba diabēta kompensācija.

Svarīgi ir regulāri kontrolēt nieru, acu stāvokli un asinsspiedienu. Ja sievietei ir smagas diabēta komplikācijas (nefropātija, retinopātija, ļoti augsts asinsspiediens), grūtniecību neiesaka. Grūtniecība šīs komplikācijas var stipri saasināt.

Plānojot grūtniecību, būtiski ir noteikt glikolizētā hemoglobīna (HbAic) daudzumu asinīs. Šī pārbaude atklāj diabēta kompensācijas līmeni pēdējās 6–8 nedēļās. Glikolizētā hemoglobīna (HbAic) daudzumu asinīs vajadzēs pārbaudīt periodiski visu grūtniecības laiku.

Ja cukura diabēts grūtniecības laikā ir labi kompensēts, iespējams, bērns būs pilnīgi vesels. Iedzimti defekti sastopami divas reizes biežāk, ja diabēts bijis slikti kompensēts grūtniecības pirmajā trimestrī, kad bērnam veidojas iekšējie orgāni. Ja glikozes līmenis bijis augsts grūtniecības pēdējos mēnešos, bērns parasti piedzimst ar mazu masu.

Arī pēc dzemdībām nepieciešama regulāra glikozes līmeņa kontrole. Zīdīšana var izraisīt strauju glikozes līmeņa krišanos, tāpēc jāvienojas ar savu ārstu par diētas un insulīna devas maiņu bērna zīdīšanas periodā.

Atpakaļ

 

16. Esmu tieva, vai tas nozīmē, ka nevaru saslimt ar diabētu?

2. tipa cukura diabēta galvenais riska faktors ir aptaukošanās, bet, neskatoties uz to, apmēram 20 % šī tipa diabēta pacientu ir slaidi. Kā veicinošais faktors tam varētu būt viscerālo (tauku, kas atrodas vēdera dobumā, ap orgāniem) tauku koncentrācija.

Atpakaļ

 

17. Vai sports un aktīvs dzīves veids nāk par labu manam diabētam?

Fiziskā aktivitāte uzlabo pašsajūtu, garastāvokli, palēnina novecošanu. Arī cukura diabēta pacientiem fiziskā slodze ir ļoti nozīmīga. Ja cilvēkam ir liekais svars vai aptaukošanās, tad tieši regulāra fiziskā slodze palīdzēs to samazināt. Fiziskā slodze palīdz uzlabot cukura līmeni asinīs, HbA1c (glikozētā hemoglobīna) rādītāju, līdz ar to mazinās diabēta komplikāciju risks. Regulāra fiziskā slodze nostiprina sirds, asinsvadu un elpošanas sistēmu, pazemina zema blīvuma lipoproteīnu (sliktā), paaugstina augsta blīvuma lipoproteīnu (labā) holesterīna līmeni, kā arī pazemina triglicerīdu daudzumu asinīs. Fiziskās aktivitātes laikā uzlabojas asinsrite un samazinās arteriālais spiediens, samazinās sirds slimību un insulta risks. Pierādīts, ka, samazinot palielināto ķermeņa svaru par 10 %, sirds un asinsvadu slimību risks samazinās par 20 %. Novērots, ka pacientiem, kas regulāri sporto, ir lielāka izturība un viņi mazāk slimo ar dažādām saaukstēšanās slimībām. Nostiprinot muskulatūru, mainās ne tikai ārējais izskats un pašsajūta, bet arī ir daudz vieglāk kontrolēt svaru. Pētījumos, kas veikti šajā sakarā, ir pierādīts, ka pacientiem, kam ir 2. tipa cukura diabēts, pareiza uz­tura izvēle kopā ar fizisko aktivitāti sekmē ķermeņa masas samazināšanos, un viņiem nepieciešamas mazākas tablešu un arī insulīna devas, nekā tikai ievērojot diētu.

Atpakaļ

 

18. Ceļošana cilvēkiem ar 2. tipa diabētu -  ieteikumi, lidojot ar lidmašīnu vai dodoties tālākā braucienā ar mašīnu.

Tas, ka cilvēkam ir 2. tipa cukura diabēts nenozīmē, ka viņš nedrīkst doties ceļojumā. Jāievēro tikai daži noteikumi, rūpīgi jāsaliek ceļojumu soma, ņemot vērā ceļojuma ilgumu.

Pirms ceļojuma, ja nepieciešams, konsultējieties ar savu ārstu. Sastādiet ārstu sarakstu, pie kuriem jūs nepieciešamības gadījumā varētu vērsties, līdz nokļūstat galamērķī. Pirms ceļošanas nopietni jāizvērtē savs veselības stāvoklis. Līdzi jāņem medikamenti tādā daudzumā, lai pietiktu ceļojuma laikam un vēl vienai nedēļai. Ja cukura diabēta slimniekiem ieplānoti tālāki un ilgstošāki atpūtas braucieni, līdzi jāņem visi lietojamie preparāti pietiekamā daudzumā oriģinālajā iesaiņojumā ar visām anotācijām. Ja to neievēro, var rasties sarežģījumi muitas kontrolē un preparātu iegādē brauciena galamērķī. Zāles nav jāliek bagāžā, bet jāpatur pie sevis. Kopā ar personu apliecinošiem dokumentiem jāglabā arī cukura diabēta pacienta karte. Šis dokuments jāņem līdzi, piedaloties dažādos pasākumos un ejot uz pludmali. Ieteicams, lai kāds no ceļotājiem zinātu, ka jums ir cukura diabēts, ko ārstē ar insulīna preparātiem. Braucot ceļojumā organizētās grupās, par to jāinformē grupas vadītājs. Kārtojot apdrošināšanu pirms ceļojuma, apdrošināšanas sabiedrība jāinformē par cukura diabētu, kura ārstēšanai ceļotājs lieto insulīna preparātus.

Uzturoties siltā klimata zemēs, diabēta slimniekiem nav vēlams ilgstoši uzturēties saulē, bet jādzer pietiekami daudz šķidruma (labāk oriģināli fasēts ūdens vai minerālūdens, nevis limonāde). Jāatceras, ka alkohola lietošana var izraisīt hipoglikēmijas lēkmi (zemu cukura koncentrāciju asinīs, kas var izpausties ar bada sajūtu, svīšanu, roku tirpšanu, neadekvātu izturēšanos arī pacientiem, kuri ārstē diabētu ar tabletēm).

Diabēta ārstēšanai ceļojuma laikā nepieciešams:

Lai kur arī jūs nebrauktu, vienmēr ņemiet līdzi glukagonu!

Atpakaļ


19. Kāpēc būtu jāseko asinsspiediena līmenim?

Asinsspiediena paaugstināšanās virs normas ir slimība, un to sauc par arteriālo hipertensiju. Vārds hipertensija nozīmē: hyper – augsts, tensia – spiediens. Arteriālās hipertensijas gadījumā var būt gan pastāvīgi, gan periodiski paaugstināts asinsspiediens virs 140/90 mm Hg. Arteriālā hipertensija ir ļoti bieži sastopama slimība. Ar to slimo 15–20 % pieaugušo, nedaudz biežāk vīrieši nekā sievietes. Taču apmēram 60–70 gadu vecumā gandrīz 75 % iedzīvotāju slimo ar arteriālo hipertensiju. Cukura diabēta pacientiem arteriālo hipertensiju konstatē 2 reizes biežāk nekā pacientiem bez cukura diabēta. Neatkarīgi no smaguma pakāpes arteriāla hipertensija noteikti ir jāārstē, jo ilgstoši paaugstināts asinsspiediens izraisa nopietnas izmaiņas gandrīz visos orgānos. Arteriālā hipertensija paātrina aterosklerozes attīstību. Tā palielina risku saslimt ar miokarda infarktu, insultu, sirds mazspēju, nieru mazspēju. Pacientiem ir regulāri jālieto medikamenti asinsspiediena samazināšanai. Svarīga ir asinsspiediena paškontrole, tādēļ būtu jāiegādājas aparāts asinsspiediena mērīšanai. Cukura diabēta pacientam optimālais arteriālais asinsspiediens ir ≥130/≥80 mmHg.

Atpakaļ

 

20. Stress un depresija cilvēkiem ar 2.tipa diabētu

Stresu var izraisīt dažādas situācijas, notikumi, piemēram, operācijas vai slimības (fizisks stress), problēmas ģimenē, finansiālais stāvoklis (garīgs stress) u.tml. Stress var izraisīt organismā hormonu darbības izmaiņas un paaugstināt glikozes līmeni asinīs.

Cilvēkiem ar cukura diabētu stress izraisa glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs. To ir svarīgi zināt un iemācīties efektīvi cīnīties ar stresu, lai saglabātu glikozes līmeni asinīs normas robežās.

Kā rīkoties stresa situācijās?

Cukura diabēta pacients varat apgūt paņēmienus, kas palīdzētu atpūsties un mainīt reaģēšanas stilu stresa situācijās, tādējādi palīdzot sev nomierināties. Svarīgi novērst satraukumu, kas traucē atslābināties, koncentrēties un bieži vien noved pat līdz panikai. Katram cilvēkam vajag zināt, kā samazināt stresu gadījumos, kad nav ar ko izrunāties vai pajautāt padomu.

Stresu var mazināt ar regulāru fizisko aktivitāti. Ir pierādīts, ka mazkustīgs dzīvesveids vēl vairāk paaugstina stresa līmeni. Nozīmīgi smagu pārdzīvojumu gadījumā neļaut sev būt vientuļam, jo bēdas daudz smagāk tiek pārdzīvotas vienatnē. Negatīvās emocijas mazina patīkams vaļasprieks jeb hobijs. Tas ļauj atslēgties no ikdienas spriedzes, pavadīt laiku sev tīkamā veidā.

Pētījumos ir dati, ka cukura diabēta pacienti ir pakļauti depresijas attīstībai. Depresija cukura diabēta gadījumā ir konstatēta līdz 27 % pacientu. Kā papildus riska faktorus var minēt sieviešu dzimumu, sliktu sociālekonomisko stāvokli, nacionālās minoritātesi.

2. tipa cukura diabēta pacientiem depresija var izraisīt slimības saasināšanos un glikozes līmeņa paaugstināšanos. Noteikti jāmeklē palīdzība pie veselības aprūpes speciālistiem, ja ilgāk par 2 nedēļām pacients izjūt 2–3 no minētajiem simptomiem:

Depresija cukura diabēta gadījumā var būtiski pasliktināt diētas ievērošanu, insulīna dozēšanu un glikozes līmeņa paškontroli, saskarsmi ar ārstu, kas savukārt var novest pie diabēta komplikācijām.

Labvēlīgu ārstēšanu nodrošina adekvāts ģimenes atbalsts, iespēja turpināt strādāt kvalificētu darbu. Cukura diabēta pacientam ar savām problēmām ir jāvēršas pie ģimenes ārsta/ endokrinologa un veselības aprūpes speciālista, kurš specializējas garīgās veselības jautājumos. Šo speciālistu komanda palīdzēs cukura diabēta pacientam atpazīt depresiju un pareizi to ārstēt, kas ļaus izvairīties no akūtām un hroniskām cukura diabēta komplikācijām,

Anderson R.J. et al The prevalence of comorbid depression in adults with diabetes: a meta-analysis//Diab Care, 2001; 24: 1069-1078

Atpakaļ

Noderēja? Pārsūti draugam!
HIV/AIDS

HIV infekcija pēc nonākšanas organismā lēni sagrauj cilvēka imūnsistēmu.

Uzzini vairāk.

C hepatīts

C hepatīts - 39 000 inficētu personu Latvijā.

Uzzini vairāk.

Locītavu sāpes

Biežākās locītavu traumas, sāpju mazināšana, padomi pacientiem, ārstu kontakti

Uzzini vairāk

Diabēts

Latvijā ir vairāk kā 75 000 cilvēku ar cukura diabētu. Kādēļ tas rodas, ko darīt un kā sadzīvot? Ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Muguras sāpes

Muguras sāpes ir viens no biežākajiem ārsta apmeklēšanas un darba nespējas iemesliem.

Uzzini vairāk.

Zobu sāpes

Ko darīt pēc zoba izraušanas, jūtīgi zobi, diennakts zobārstniecība, profilakse – ienāc un uzzini vairāk!

Uzzini vairāk.

Onkoloģija

Katru gadu vairāk kā 10 000 pacientiem Latvijā tiek uzstādīta ļaundabīga audzēja diagnoze.

Uzzini vairāk.

Ienāc un uzzini vairāk